Ultrafialové záření neboli UV

Co je to ultrafialové záření?

 

UV je běžnou součástí slunečního svitu. Fyzici jej rozdělují dle vlnové délky, na frakci s dlouhou vlnovou délkou - UVA (320-400 nm) a frakci s krátkou vlnovou délkou - UVB (290-320 nm). Ve vesmíru sluneční světlo obsahuje i kratší vlnové délky, ale naštěstí pro život na Zemi naše atmosféra odfiltruje toto škodlivé záření. Každá část slunečního světla, které atmosférou prochází, je však využita životem na Zemi, včetně samozřejmě plazů a obojživelníků.

"Ultrafialové záření" získalo své jméno, jelikož její vlnové délky mají jen o něco větší energii než vlnové délky, které vidíme jako fialové světlo.

 

UVA záření

 

Plazi mohou vidět UVA, neviditelné pro člověka. Stejně jako my, tak i plazi a další zvířata rozeznávají potraviny podle jejich barvy a tvaru, z nichž mnohé zahrnují barvu UVA. Proto je osvětlení obsahující UVA podstatnou součástí chovu hospodářských zvířat .

 

Obyčejné a halogenové žárovky vyzařují malé množství UVA.

Všechny "UVB lampy určené pro plazy" vydávají velké množství UVA.

Výbojky jsou zvláště dobrými zdroji, které spolu s extrémně vysokým výkonem viditelného světla, jsou zároveň vynikající simulátory slunečního světla.

 

Pro změnu svítidla, jako jsou bílé a barevné LED diody a červené žárovky nevyzařují UVA, neumožňují plné barevné vidění plazů a neměly by být proto hlavním zdrojem světla v teráriu.

 

UVB záření

 

UVB je pro plazy neviditelné, ale její vysokoenergetické, krátkovlné záření je pro plazy biologicky důležité. UV záření ve slunečním světle je účinným dezinfekčním prostředkem, který ničí bakterie, houby a viry na povrchu pokožky. UV má také přímý účinek na pokožku, která zahrnuje posílení funkce kožní bariéry, zvýšení tvorby pigmentu a modulaci imunitní reakce pokožky. Stimuluje také produkci beta endorfinů, které mají vliv na "dobrý pocit". Dále vyvolává produkci oxidu dusnatého, který má ochranné účinky na kožní buňky.

 

Snad nejznámějším a nejdůležitějším účinkem UVB je jeho schopnost přeměnit přirozený cholesterol v kůži na pre-vitamin D3. Teplo, které se absorbuje při vyhřívání, přeměňuje pre-vitamin D3 na vitamin D3. Vitamín D3 je nezbytný pro životně důležité funkce v celém těle (viz obrázek). Vzniká v kůži a poté proniká do krevního oběhu, odkud je přenášen do jater, kde je přeměněn na skladovou formu nazvanou 25 (OH) D3. Ta pak znovu vstoupí do krevního řečiště a je rozložena v celém těle.
Krevní testy na 25 (OH) D3 jsou nejlepší způsob, jak změřit stav zvířete na vitamin D3.

 

Alespoň malé množství 25 (OH) D3 je životně důležité. Je zpracován ledvinami na aktivní hormon, 1,25 (OH) 2D3. (Modré šipky na schématu). Tento vitální endokrinní hormon řídí hladinu vápníku v krvi. Optimální cirkulace vápníku je naprosto nezbytná pro fungování svalů a nervů. Vápník je také nezbytný pro normální růst a reprodukci. 1,25 (OH) D3 umožňuje absorbci vápníku z potravy ve střevech, dále udržuje zásoby vápníku uložené v kostech.

Pokud se u plaza projeví metabolická kostní porucha (křivice) jako důsledek nedostatku vitamínu D3, znamená to, že hladiny byly tak zoufale nízké, že ani nestačili k tomu, aby vzniklo alespoň malé množství aktivního hormonu, který je tak životně důležitý.

 

Tento článek byl přeložen z originální článku od Frances M. Baines, An In-Depth Look At UV Light And Its Proper Use With Reptiles, 2017

Cesta vitamínu D3 v těle plaza - [Zdroj: Frances M. Baines - www.reptilesmagazine.com]

Mohlo by Vás zajímat

Ultrafialové záření neboli UV

Pro plazi znamená sluneční záření a UV, které obsahuje život. Co je to ultrafialové záření a proč je pro plazi důležité? To se dozvíte v našem článku o ultrafialovém zaření.


Více

MĚŘENÍ ZDROJŮ UVB

Pro plazy je správna úroveň osvětlení naprosto zásadní a výkyvy, nebo dokonce nevhodné hodnoty UV jim mohou uškodit. Z tohoto důvodu všechny naše výrobky kontrolujeme a přeměřujeme pomocí nejmodernějších, certifikovaných a kalibrovaných měřících zařízení od firmy Solartech Inc.


Více

Jak vybavit terárium a vybrat osvětlení

Proč je pro plazy důležité plnospektrální osvětlení, UVB a nebo teplota? Nejen to se dozvíte v našem článku o vybavení terária a vybrání osvětlení.


Více

Kolik UVB můj plaz potřebuje

Tým profesora Garyho Fergusona si všiml, že 15 druhů lze jednoduše rozdělit do čtyř "zón" (které se od té doby nazývají zóny Ferguson) podle denního vystavení slunci....


Více

Vybíráme pro Vás


Terária plastová


Výhřevné bodovky


Hydrometry


Kompaktní žárovky UVB 10.0


UV Výbojky

Kontaktní formulář

Produkty snímků a ilustrativní obrázky podléhají autorským právům, šíření ve vlastní prospěch je zakázáno.

Navštivte nás:

facebook G+