Jak vybavit terárium a vybrat osvětlení

Proč je tak důležitá teplota u plaza?

Plaz je živočich bez termoregulace, je tedy závislý na teplotě okolí, pokud ji bude mít nízkou, většinou bude tmavý ( černá barva lépe pohlcuje teplo ), špatně prospívat - nebude žrát a nebudou mu fungovat vnitřní orgány, tudíž ani trávit potravu, atd... Na druhou stranu pokud mu přetopíte a nedáte na výběr místo kde se ochladí, tak jej " upečete" zaživa.

 

Proč je důležité osvětlení?

Většina lidí se podívá do terária řekne si, má tam dost světla, to stačí... Tady dochází k prvním omylům, plaz má oči přizpůsobené jinak než lidi, pro nás viditelné světlo není to, co pro plaza, on potřebuje více UVA záření k tomu aby byl aktivnější... Proto vždy radši sáhněte po výhřevné žárovce než-li po infračervené. Proto se i doporučuje PLNOSPEKTRÁLNÍ dosvit, tyto speciální světla simulují PLNÉ SPEKTRUM SLUNEČNÍHO SVITU. Denní plaz je pak aktivnější, žravější a v neposlední řadě barevnější.


Všichni denní ještěři potřebují UVB záření!

Tento zdroj světla se musí uměle dodávat, bez tohoto světelného zdroje onemocní plaz křivicí, je to nevratné onemocnění kostí, kdy se kosti nevyvíjejí, lámou, jsou měkké, deformují se, a plaza tím odsuzujete k živoření v bolestech. Bez tohoto osvětlení není schopen ukládat v kostech vápník a ty se pak bortí. U želv vzniká i pyramidový efekt a mají měkký krunýř. 

UVB zdroje vždy vybírejte dle prostředí odkud zvíře pochází - pouštní plazi mají velmi vysoké nároky na UVB, které svými hodnotami odpovídá jen nejslunečnějšímu dni v pravé poledne v našich podmínkách... Ale pozor takto silné UVB záření uškodí například chameleonovi z pralesa, kde se na přímé slunce prakticky nedostane a proto vybíráme osvětlení se středními nároky na UVB.

 

Pár dalších rad, které Vám mohou ušetřit nejedny starosti.

  • • Tzv. UVB kompakty se mění cca po 6-ti měsících svícení - jejich vyzařování UVB zdroje klesá každým puštěním, proto by se měla každý půl rok obměňovat - nicméně svítí dále a mohou posloužit jako zdroj světla v domácnosti.
  • • UVB výbojky s předřadníkem vydrží i rok a půl bez obměny, tudíž i takto šetří Vaši peněženku.
  • • Všechny tyto hodnoty se řídí denním provozem 12 hodin denně, což je přirozený denní cyklus v letních měsích, pokud máte plazy, kteří zimují a dobu svícení zkracujete, samozřejmě zdroje vydrží vyzařovat UVB záření déle.

 

Doufáme, že Vám naše rady a snaha pomoci při výběru pomohou ke spokojenosti nejen Vaší, ale hlavně Vašeho svěřence.

 

Mohlo by Vás zajímat

Ultrafialové záření neboli UV

Pro plazi znamená sluneční záření a UV, které obsahuje život. Co je to ultrafialové záření a proč je pro plazi důležité? To se dozvíte v našem článku o ultrafialovém zaření.


Více

MĚŘENÍ ZDROJŮ UVB

Pro plazy je správna úroveň osvětlení naprosto zásadní a výkyvy, nebo dokonce nevhodné hodnoty UV jim mohou uškodit. Z tohoto důvodu všechny naše výrobky kontrolujeme a přeměřujeme pomocí nejmodernějších, certifikovaných a kalibrovaných měřících zařízení od firmy Solartech Inc.


Více

Jak vybavit terárium a vybrat osvětlení

Proč je pro plazy důležité plnospektrální osvětlení, UVB a nebo teplota? Nejen to se dozvíte v našem článku o vybavení terária a vybrání osvětlení.


Více

Kolik UVB můj plaz potřebuje

Tým profesora Garyho Fergusona si všiml, že 15 druhů lze jednoduše rozdělit do čtyř "zón" (které se od té doby nazývají zóny Ferguson) podle denního vystavení slunci....


Více

Vybíráme pro Vás


UV Výbojky


Výhřevné bodovky


Hydrometry


Terária plastová


Kompaktní žárovky UVB 10.0

Kontaktní formulář

Produkty snímků a ilustrativní obrázky podléhají autorským právům, šíření ve vlastní prospěch je zakázáno.

Navštivte nás:

facebook G+